מדריך לטעינת רכב חשמלי

מתכננים לרכוש רכב חשמלי? מדובר בשינוי גדול וצורת עבודה חדשה שאינכם רגילים אליה. היא כמובן מביאה יתרונות רבים, אך עבור אנשים רבים מדובר בדבר לא מוכר ומתעוררות אצלם שאלות רבות לגבי נושא ההטענה. לכן הפעם הבאנו לכם מדריך לטעינת רכב חשמלי.

זמן ההטענה

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא על הטענה רגילה והטענה מהירה. הטענה של רכבים חשמליים היא פעולה הדורשת בדרך כלל 5-7 שעות בממוצע, כלומר לא משהו שעושים בעצירה קצרה בדרך. במקום זאת מטעינים את הרכב כאשר הוא בחנייה, כאשר הלילה הוא הזמן האידאלי.
הטענה אטית היא ההטענה האידאלית לצורך שמירה על חיי סוללה ארוכים, אך במקרים מסוימים אנו זקוקים לפתרון טעינה מהיר. ישנן עמדות לטעינה מהירה, אותן בדרך כלל נפגוש בעמדות ההטענה הציבוריות. טעינה זו בדרך כלל נמשכת כחצי שעה והיא מאפשרת טעינה של 80% מהסוללה; לגבי יתר ה 20% נדרש קצת יותר זמן.

זמני ההטענה שדיברנו עליהם הם זמני טעינה ממוצעים, אך חשוב לדעת כי כל רכב מביא איתו סוללה מסוג אחר ולה זמן ההטענה הייחודי עבורה. בעוד רכב קטן בעל סוללה בעלת קיבולת קטנה עשוי לדרוש 4-5 שעות, ברכבים גדולים זה עשוי אף לקחת 10 שעות.

האם ניתן לחבר את הרכב לשקע הביתי כמו כל מכשיר חשמלי אחר? תאורטית כן, ואולי אתם עשויים להשתמש בזה במקרים מסוימים, אך זוהי אינה האפשרות האידאלית. הטענה באמצעות שקע ביתי רגיל היא אטית במיוחד, זה עשוי לקחת כ 24 שעות ולכן מתאים רק בתור פתרון למקרים בהם אין לכם אפשרות אחרת. הפתרון האידאלי הוא עמדות טעינה ייעודיות.

כמה עולה להטעין

השאלה כמה עולה להטעין תלויה בהספק הסוללה שלכם ובמקום שבו אתם מטעינים את הרכב. ככל שהסוללה בעלת הספק יותר גדול, כך היא תטען ביותר קוט“ש חשמל אך גם תאפשר לכם לנסוע למרחקים ארוכים יותר. מחיר קוט“ש חשמל לצרכן הביתי עומד על כ 53 אגורות וזה יהיה המחיר אם תשתמשו בעמדת הטענה ביתי. אך אם בחרתם בעמדה ציבורית, זהו שירות בתשלום ועליו אתם צפויים לשלם סכומים גבוהים יותר.

עלויות ההטענה לרכב חשמלי עם קילומטרז‘ שנתי של 15,000 יעלו לכם כ 1500 שקל בשנה. זהו חיסכון משמעותי בהשוואה לצריכת הדלק כיום.

האם ניתן להטעין בכל עמדת טעינה?

בדרך כלל כן כאשר מדובר בעמדות AC, זאת מכיוון שלא כל הרכבים מתאימים לטעינה מהירה בזרם ישיר. הנקודה המרכזית היא התאמת סוג החיבור לרכב. ישנן עמדות טעינה בהן אין כבל מובנה, ואליהן תוכלו תמיד להתחבר. אם יש להן כבל מובנה, תצטרכו לוודא שהוא מתאים לסוג החיבור ברכב.

האם ניתן להתקין עמדת טעינה בבית

לא רק שניתן, זהו אפילו מומלץ. עמדת טעינה ביתית תאפשר לכם נוחות וזמינות. היא תשחרר אתכם מהצורך לחפש אחר עמדות הטענה ציבוריות ותאפשר לכם להטעין את הרכב בזמן שאתם לא משתמשים כמו, בעיקר בשעות הלילה. ולא רק שזה יותר נוח, כך תוכלו להטעין את הרכב בעלות מינימלית.

לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית השאירו פרטים

מאמרים אחרונים