סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי

ישנם סוגים שונים של עמדות טעינה וגם יצרנים שונים המציעים אותן. עמדות הטעינה לרכב חשמלי נבדלות במאפיינים שונים, חלקן מתאימות לשימוש ביתי וחלקן מתאימות לשימוש מסחרי. אך על מנת לעשות לכם סדר בדברים, להלן הסבר קצר על סוגי עמדות טעינה.

חלוקה לפי זרם ישיר וזרם חליפין

ישנם סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי העובדות על זרם DC ועל זרם AC, כאשר האחרון הוא זה הקיים במערכת החשמל הביתית.

התקני טעינה מסוג AC מתאימים לשימוש ביתי. הם יכולים להגיע בתוך עמדת טעינה ניידת, כלומר כבל המיועד לחיבור לשקע החשמל הביתי. סביר להניח שקיבלתם אותו כאשר רכשתם את הרכב, כך שניתן להגיד שבכל בית יש אותו. הוא אינו האידאלי עבור הטענת הרכב, הוא אטי מאוד. ולכן רבים בוחרים בהתקנת עמדה קבועה בזרם AC. עמדות אלו יכולות להתאים למערכות חשמל חד פאזי ותלת פאזי, כאשר תלת פאזי הוא המומלץ יותר. עמדות אלו מותקנות על קיר או עמוד במקום החנייה שלכם. מכיוון שהן מיועדת לשימוש אישי, הן בדרך כלל מגיעות עם כבל התואם לחיבור הקיים אצלכם ברכב.

וישנן עמדות טעינה DC, אשר עלותן יקרה יותר, אך הן מספקות טעינה מהירה יותר. הן דורשות התקנת תשתיות ולעתים אפילו מערכת קירור. אלו הן העמדות שאנו רואים בתחנות טעינה ציבוריות.

חלוקה לפי סוג החיבור

ניתן גם לסווג סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי לפי סוג החיבור שיש להן. ישנם סוגים שונים של חיבורי הטענה ברכבים, אך הסוגים העיקריים אותם נמצא ברוב הרכבים החשמליים הם TYPE 1 או TYPE 2, האחרון הוא השכיח ביותר.

חיבור TYPE 1 הוא חיבור חד פאזי, ואילו הסוג השני מאפשר גם חיבור חד פאזי וגם תלת פאזי. הסוג השני נחשב למתקדם יותר; יש לו יכולת תקשורת עם הרכב והוא מתחיל את הטעינה רק לאחר שהתקשורת מאשרת שהוא מחובר, דבר המעניק יותר בטיחות. יש לו גם יכולות מתקדמות מעבר לזה, אך נכון להיום רוב יצרני הרכב לא עושים בהם שימוש.

חלוקה לפי מהירות טעינה

מבלי להיכנס לטכנולוגיות, אנו יכולים לראות סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי התומכות בהטענה מהירה וסוגים אחרים של הטענה אטית. נכון שהאינסטינקט שלנו גורם לנו לחשוב שטעינה מהירה זה יותר טוב, בפועל זה לא נכון ולמעשה גם לא הכרחי. טעינה אטית מסייעת להארכת חיי הסוללה. רוב מערכת הטעינה הביתיות עובדות על הטענה אטית. אתם יכולים לחבר את הרכב לטעינה כאשר אתם חוזרים הביתה בערב, בלילה יהיו לו מספיק זמן להיטען. טעינה מהירה מתאימה עבור עמדות טעינה ציבוריות. למשל אדם המבקר בסופר וזקוק לטעינה, יוכל ליהנות מטעינה מהירה בעודו עושה את הקניות.

בנוסף יש גם עמדות עם תכונות מתקדמות יותר, ואלו גם כן מיועדות לעמדות טעינה ציבוריות או עמדות טעינה עבור העסק. הן מסוגלות לספק בקרה, שליטה, דוחות, אמצעי חיוב וכו‘. דברים שאינם נדרשים עבור הצרכן הביתי.

להצעת מחיר אטרקטיבית השאירו פרטים